ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس( Bill Gates ) رئیس و موسس شرکت مایکروسافت است که در حال حاضر با بیش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان و با درآمد خالص 60/42 میلیارد دلار در پایان سال مالی 2008 یکی از موفق ترین شرکت های ایالات متحده ی آمریکا و یکی از راهبران صنعت کامپیوتر است.

بیل گیتس
بیل گیتس

بیل گیتس در 28 اکتبر سال 1955 در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل آمریکا متولد شد. پدر بیل، ویلیام هنری گیتس دوم، وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود و مادرش آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیئت مدیره ی United Way International بود که در امور خیریه نیز فعالیت داشت.

بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد. گیتس در کودکی بیشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تاثیر بسیار گرفت، او از همان دوران کودکی روحیه رقابت طلبی خود را نشان داد و سعی می کرد تا در هر زمینه ای از دوستان خود پیش باشد.

بیل گیتس
بیل گیتس

اولین همکاری

گیتس تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه عمومی Lakeside پشت سر گذاشت و در آنجا با کامپیوتر آشنا شد. در آغاز یکی از سال های تحصیلی مسئولان مدرسه Lakeside تصمیم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان، یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار بدهند.

در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سیزده سالگی اولین نرم افزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت. گیتس به همراه دوست خود پل آلن Paul Allen که دوسال از گیتس بزرگتر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت، بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اطاق کامپیوتر Lakeside می گذراند.

پل آلن
پل آلن

گیتس در سال 1973 وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر(Steve Ballmer) که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair طراحی کرد.

استیو بالمر
استیو بالمر

تاسیس مایکروسافت

بیل گیتس در سال 1975 به همراه دوست دوران کودکی خود، پل آلن، شرکت کوچکی به نام Microsoft با شعار(( در هر خانه یک کامپیوتر)) ایجاد کرد. مایکروسافت انواع زبان های برنامه نویسی را برای کامپیوتر های مختلف تولید می کرد. در آن زمان مایکروسافت فقط 40 کارمند داشت که شبانه روز به شدت کار می کردند و کل فروش آن فقط 2/4 میلیون دلار سال بود.

شرکت مایکروسافت
شرکت مایکروسافت

در سال 1980 شرکت IBM برای اینکه بازار کامپیوتر های شخصی عقب نماند، تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت و کامپیوتر های امروزی نیز مبتنی بر آن هستند، بسازد و وارد بازار کند.

شرکت IBM
شرکت IBM

IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده ی شرکت دیگری بگذارد. این بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و IBM قراردادی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزار های سازگار با کامپیوتر های شخصی IBM تولید کند. کامپیوتر های جدید IBM از پردازنده های 16 بیتی 8088 شرکت اینتل استفاده می کرد.

شرکت اینتل
شرکت اینتل

بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل 16 بیتی 8088 شرکت اینتل استفاده می کرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل 16 بیتی نیاز داشت. در آن زمان شخصی بنام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر 16 بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده 16 بیتی نوشت که نام DOS 86 را برای آن انتخاب کرده بود.

بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS 86 را با قیمت 75 هزار دلار به دست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS 86 را متناسب با کامپیوتر های شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودن و از آن یک سیستم عامل قوی 16 بیتی ساختند. مایکروسافت این سیستم عامل را MS_ DOS نامید.

تیم پاترسون
تیم پاترسون

MS_DOS بر روی کامپیوتر های شخصی IBM جای گرفتند و IBM درصدی از فروش کامپیوتر های PC خود را برای استفاده از MS_DOS به مایکروسافت می پرداخت و رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS_DOS بنیان نهاده شد. بعد ها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گام بزرگ تری به سوی موفقیت برداشت.

طبق آخرین آمار بیش از 95 درصد از دارندگان کامپیوتر های شخصی در سراسر جهان از محصولات مایکروسافت استفاده می کنند.

یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد باهوش در این شرکت است. گیتس زمانی که فقط 19 سال داشت مایکروسافت را مدیریت می کرد. او به قدری کار می کرد که حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی کرد و به همراه کارمندان خود به سختی بر روی پروژه های مختلف و سفارش مشتریان کار می کرد.

گیتس در سال 1994 با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر( متولد سال 1996) و یک پسر (متولد سال 1999) است. بیل گیتس راه مادر خود را ادامه داد و به همراه همسر خود چندین موسسه خیریه در سراسر دنیا تاسیس کرد. هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.

ملیندا فرنج گیتس
ملیندا فرنج گیتس

بیل گیتس هم اکنون 53 سال دارد. او پس از سال ها صدر نشینی، در سال 2008 به رتبه سوم میلیاردر های جهان قناعت کرد، اما در سال 2009 دوباره توانست وارن بافت 78 ساله را عقب بزند و مقام اول ثروتمند ترین مرد جهان را کسب کند.

ارزش دارایی های وی در سال 2009 معادل 40 میلیارد دلار ارزیابی شد. این در حالی است که او مقدار زیادی از دارایی های خود را در سال 2008، که بالغ بر 52 میلیارد دلار بود، به دلیل بحرانی مالی اعتباری جهان از دست داد.

پست های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها