بانکرز تراست، شرکتی هلدینگی چندیدن میلیارد دلاری واقع در نیویورک، یکی از بزرگترین بانک های تجاری آمریکا است.

طبیعت تجاری این شرکت از ابتدای راه اندازی در سال 1903 دستخوش تغییرات زیادی شده است. در ابتدا تنها شرکت بانکرز تراست وجود داشت ولی در اواخر دهه 1920 به ارائه خدمات مالی پرداخت و در سال 1960 به یک بانک تبدیل شد. موفقیت بانک مدیون اولین رییس اش آلفرد بریتین سوم و قائم مقام او چارلز سانفورد است که اکنون توانسته است خدمات مالی متنوعی را به دولت، شرکت ها و افراد ثروتمند در ایالات متحده ی آمریکا و خارج از آن عرضه نماید.

در دهه های 1890_ 1900 بانک های ملی در رقابت شدیدی برای یافتن موسسه های مالی دیگر بودند. ایالات متحده در آن زمان به سرعت به سمت صنعتی شدن پیش می رفت و تامین اعتبارات مورد نیاز برای شرکت ها و صنعت خدمات مالی شانس زیادی را برای رشد و سودآوری داشتند. اما بانک ها در آن زمان حاضر نبودند تا هزینه ی برخورداری از این مزایا را بدهند. بر خلاف شرکت های تراست، بانک های ملی سیستم سرمایه پیچیده و ثابتی داشتند و نمی توانستند به سادگی در داخل کشور یا خارج از آن اقدام به گشایش شعبه نمایند.

در سال 1903 گروهی از بانک های ملی تصمیم گرفتند که به مقابله با شرکت های تراست برخیزند. این بانک ها شرکتی با نام بانکرز تراست را با سرمایه ی اولیه 5/1 میلیون دلار شکل دادند. بانک ها با کمال رضایت فعالیت های خود را از طریق بانکرز تراست انجام می دادند زیرا این شرکت به دنبال رقابت با آنها در زمینه خدمات مالی نبود.

جی پی مورگان که سمبل انجام فعالیت های مالی است، به عنوان ناظر نرخ بهره به فعالیت پرداخت و ادموند سی. کانورس به عنوان مدیر عامل انتخاب شد.

جی پی مورگان

در های بانکرز تراست در تاریخ 30 مارس 1903 به روی مردم گشوده شد و پس از گذشت سه ماه، حجم سپرده ها به رقم 75/5 میلیون دلار رسید و پس از چهار ماه این سازمان وارد وال استریت شد و در سال 1907 حجم آورده ی نقدی، باعث شهرت این شرکت شد. یک سال بد کانورس تصمیم گرفت که در فعالیت های شرکت تنوع ایجاد نماید پس در سال 1908 اولین شعبه ی خارجی شرکت تاسیس شد. در طول سال بعد شرکت به صدور چک های مسافرتی برای انجمن بانک های آمریکا می پرداخت. چک های مسافرتی با استقبال خوبی در داخل و خارج از آمریکا مواجه شدند و سرمایه ی شرکت به رقم 5/7 میلیون دلار رسید.

دو سال بعد شرکت اولین ادغام خود را انجام داد. در آگوست1911 بانکرز تراست از شرکت مرچنتایل تراست و در سال 1912 از شرکت منهتن تراست، کسب مالکیت نمود. این ادغام ها باعث شد که سرمایه ی شرکت به 20 میلیون دلار برسد و رقم سپرده ها نیز به 134 میلیون دلار افزایش یابد. در طول نه سال حجم سپرده ها به رقم 168 میلیون دلار رسید و سرمایه تا 25 میلیون دلار افزایش یافت. کانورس در سال 1914 برای اینکه مدیر عامل شرکت آستور تراست که شرکتی از گروه مورگان بود بشود، از شغل خود استعفا داد و پس از او بنجامین استرانگ که داماد کانورس بود به مدت یک سال مدیر عامل شرکت شد و سپس به اولین مقام در بانک فدرال رزرو دست یافت. پس از وی ویلیام پراسر جانشین او شد.

پراسر، بانکرز تراست را از شرکتی با یک نوع خدمات مالی، یه یک شرکت با خدمات مالی متنوع و کامل تبدیل نمود. در آوریل 1917 بانکرز تراست آستور تراست را که همچنان کانورس مدیر عاملش بود، تصاحب نمود. پراسر، آستور تراست را به اولین شعبه ی خود تبدیل نمود و در همین سال شرکت به عضویت سیستم فدرال رزرو در آمد. در سال 1920 شرکت شعبه ای در پاریس ایجاد نمود و دو سال بعد نمایندگی لندن گشایش یافت و تجارت به حدی خوب پیشرفت که دو سال بعد دفتر دائمی برای شرکت ایجاد شد. در سال 1928 بانکرز تراست یکی از هدایت کنندگان بانک های اروپا شد.

بانکرز تراست همچنین یکی از پیشرو های مدیریت صندوق های بازنشستگی بود و در سال 1913 برای کارمندان خود صندوق بازنشستگی راه اندازی نمود. سپس این خدمات را برای مشتریان خود استفاده کرد و در سال 1920 این شرکت بسته های مربوط به صندوق و سایر مزایای مربوط به کارکنان را برای شرکت ها و افراد ارائه می داد. در بین سال های 1931 _1929 چند مرتبه مدیریت شرکت تغییر یافت و هر کدام راه حل هایی برای نجات یافتن از رکود اقتصادی پیشنهاد دادند. در سال 1935 شرکت از رکود خارج شد و شروع به اعطای وام به شرکت ها برای کمک به بازسازی آنها نمود. در همین سال نیز برای اولین دارایی شرکت از مرز یک میلیون دلار فراتر رفت. در سال 1939 و با ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم، شعبه های تازه تاسیس شرکت در برلین و پاریس بسته شد. در یک روز شنبه سال 1944 شعبه ی لندن هدف بمب قرار گرفت، کسی زخمی نشد و روز یک شنبه افراد به نظافت ساختمان رسیدند و روز دوشنبه دفتر برای کار بازگشایی شد.

پس از جنگ، بانکرز تراست به افزایش دفاتر با سایز کوچک و متوسط خود برای ارائه ی خدمات بیشتر به افراد، پرداخت. در سال 1950 و در زمان مدیریت عاملی ویلیام مور، پس از اجرا گذاشتن اولین ادغام از برنامه ی مورد نظر روش عملکرد شرکت تغییر کرد و بر خدمات تخصصی تر به فعالان عمده ی بازار و خرده فروشان این صنعت تمرکز یافت. در سال 1960 بانکرز تراست با شرکت کانتری تراست نیویورک تشکیل یک بانک را داد که با 39 شعبه، بزرگترین بانک تجاری در کشور بود و در حدود 380 میلیارد دلار سرمایه داشت.

کانتری تراست
ویلیام مور

در سال 1988 بانکرز تراست رقم سودی معادل 7/67 میلیون دلار را اعلام نمود. هدف بانکرز تراست در دهه ی 1990 تبدیل شدن به موسسه ی مالی پیشرو در سطح جهان بود.

همچنین بخوانید داستان برندهای مطرح دنیا

پست های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها