قرن ها است که برند سازی به عنوان ابزاری برای ایجاد تمایز میان کالا های یک تولید کننده از تولیدکنندگان دیگر مطرح است. در واقع واژه ی برند از واژه ای در زبان اسکاندیناوی قدیم تحت عنوان ((Brander)) (به معنای داغ کردن یا سوزاندن) ریشه می گیرد. در آن زمان دامداران برای متمایز ساختن حیوانات خود از سایرین، مهر مشخصی را روی بدنشان داغ می کردند.

طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، برند عبارت است از :(( نام، واژه یا علامت، نماد طرح یا ترکیبی از تمامی این عناصر که به منظور شناسایی کالا ها و خدمات یک فروشنده( یا گروهی از فروشندگان) با هدف ایجاد تمایز در عرصه ی رقابت مورد استفاده قرار می گیرد.))

از دیدگاه تکنیکی، هر زمانی که متخصص بازاریابی، نام، لوگو یا نماد جدیدی را برای محصول جدیدی ایجاد می کند، یک برند آفریده است.

با وجود این بسیاری از مدیران، واژه ی برند را تنها زمانی مورد استفاده قرار می دهند که این نام توانسته باشد محبوبیت و اعتباری در عرصه ی بازار برای خود پیدا کند. به همین دلیل باید میان تعریف AMA از برند و مفهوم این واژه در صنعت تمایز قائل شویم. مد نظر داشتن این تمایز ها برای ما مهم است؛ زیرا توقف نکردن بر سر اصول اولیه ی برندسازی، اغلب به معنا و مفهوم واژه در ذهن ما باز می گردد.

بر همین اساس، بنا به تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، کلید ایجاد برند، توانمدی در انتخاب نام، لوگو،نماد،طرح بسته بندی یا سایر ویژگی هایی است که یک محصول یا خدمت را از سایر رقبا متمایز می کند. این ویژگی های متفاوت تحت عنوان عناصر برند معرفی می شوند.

به عنوان مثال، تنوع استراتژی های انتخاب نام برای برند ها را در نظر بگیرید. برخی از شرکت ها نظیر General Electric و Samsung از نام اصلی خود برای تمامی محصولاتی که به بازار ارائه می دهند استفاده می کنند؛ در هر حالی که برخی دیگر از تولید کنندگان، برای هر کدام از محصولات جدیدشان، نامی متفاوت انتخاب می کنند که کاملا با نام اصلی شرکت نا مرتبط است. شرکت Procter & Gamble محصولات خود را با نام های Pantene ،Tide Pampers، Imas به بازار معرفی می کند. این موضوع در سطح خرده فروشان نیز صادق است. برخی از آنها نام فروشگاهشان را برای تمام شعبات خود بر می گزینند و برخی دیگر نام های متفاوتی برای هر شعبه یا هر فروشگاه انتخاب می کنند. به عنوان مثال Marcy ‘s نام های متفاوتی را برای شعبه های خود تعریف کرده است که برخی از آنها عبارتند از: Charter club، Alfani INC، club room.

نه تنها نام، بلکه سایر عناصر برند، مانند لوگو و نمادهای ظاهری نیز می توانند از افراد، مکان ها و تصاویر مطلق و انتزاعی نشات بگیرند. بازاریابان در ایجاد برند گزینه های متعددی پیش روی خود دارند و می توانند به راحتی در خصوص تعداد و ماهیت عناصر برند خود تصمیم بگیرند.

به طور خلاصه، معنا و مفهوم خاص برند ها برای مصرف کنندگان می تواند برداشت ها و تجربه های آنها را از یک محصول تغییر دهد. ممکن است محصول تحت تاثیر ویژگی های برند، در ذهن مصرف کنندگان مفاهیم و ارزیابی های گوناگونی را به جای گذارد. برند ها مفاهیم کاملا بی همتا و شخصی ای را برای مصرف کنندگان به وجود می آورند و در انجام فعالیت های روزمره به آنها کمک می کنند و زندگیشان را غنی تر می سازند. هر قدر زندگی مصرف کنندگان پیچیده تر و سریع تر می شود، توانمندی برنددر ساده سازی فرایند تصمیم گیری و کاهش ریسک ارزشمندتر می شود.

پست های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها