مقدمه

فناوری هر روز در حال رشد و پیشرفت است و هر چقدر این رشد بیشتر می شود دنیای دیجیتالی که زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد بیشتر متحول می شود. در حال حاضر استفاده از اینترنت به طور فزاینده ای در حال افزایش است و در زندگی بشر امروزه همانطور که وجود برق و تلفن همراه طبیعی است و بدون اینها نمی توان کارها ی عادی روزمره را انجام داد اینترنت نیز حیاتی است، ولی همین موضوع باعث می شود که ما در برابر حملات سایبری آسیب پذیر تر شویم. البته ما با یادگیری نحوه ی حمله مجرمان اینترنتی و چگونگی ایمن سازی سیستم ها و داده های خود در برابر این حملات می توانیم خطر نقض داده ها و ویرانی هایی که با خود به همراه دارند را به حداقل برسانیم. امنیت کامپیوتر با حفاظت از سیستم های رایانه ای و اطلاعات در برابر آسیب سرقت و استفاده غیر مجاز قرار دارد. دلیل اصلی حمله مکرر کاربران این است که سیستم امنیت و دفاع کافی برای جلوگیری از حمله متجاوزان را ندارد و مجرمان اینترنتی از این ضعف سیستم استفاده می کنند. امنیت کامپیوتری یک سیستم را امن و محرمانه نگه می دارد و امنیت داده ها و مدارک ذخیره شده را تضمین می کند.

امنیت رایانه چیست؟

امنیت رایانه Computer security یا امنیت سایبری به طور کلی یعنی محافظت از سیستم ها و اطلاعات رایانه ای، سخت افزار ها و نرم افزار ها در برابر آسیب، سرقت و استفاده غیر مجاز است. این فرایند کمک می کند به جلوگیری و تشخیص استفاده غیر مجاز از سیستم رایانه ای شما. با توجه به این که امروزه در همه ی جوامع وابستگی به وسایل دیجیتال و رایانه ها بیشتر شده و همین طور وسایلی مثل تلفن های هوشمند تلویزیون ها و بسیاری از وسایل دیگر به اینترنت متصل می شوند امنیت رایانه ای از اهمیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار شده.

البته امنیت یک سیستم به شکل های مختلفی ایجاد می شود و ممکن است هر سازمان امنیت کامپیوتری مخصوصی داشته باشد.

چرا امنیت کامپیوتری مهم است؟

در این دوره دیجیتال ، همه ما می خواهیم کامپیوترها و اطلاعات شخصی خود را ایمن نگه داریم و از این رو امنیت کامپیوتر برای محافظت از اطلاعات شخصی ما از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین مهم است که با جلوگیری از ویروس ها و بدافزارها که بر عملکرد سیستم تأثیر می گذارد ، امنیت رایانه و سلامت کلی آن را حفظ کنیم.

روش های امن نگه داشتن رایانه ها

این روزها تهدیدهای امنیتی رایانه به طور بی وقفه مبتکرانه تر می شوند. برای محافظت در برابر این تهدیدهای امنیتی رایانه ای پیچیده و فزاینده و در امان ماندن در فضایی اینترنت ، نیاز است به اطلاعات و منابع که امنیت سیستم شما را تا حدودی تضمین می کنند مسلح شوید. برخی از اقدامات پیشگیرانه ای که می توانید انجام دهید عبارتند از:

با استفاده از:
نصب نرم افزار امنیتی قابل اعتماد و معتبر و ضد ویروس
فایروال firewall سیستم خود را فعال کنید ، زیرا فایروال به عنوان یک محافظ امنیتی بین اینترنت و شبکه محلی شما عمل می کند.

به محض موجود شدن نسخه جدید سیستم عامل دستگاهی که از آن استفاده می کنید سیستم را به روز رسانی کنید.

تا وقتی که نمی دانید ایمیلی که برای شما ارسال شده از طرف چه کسی است روی لینک های آن کلیک نکنید.

رمز های ورود خود را کلمات یا اعداد ساده انتخاب نکنید بلکه ترکیبی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک یا حتی از علائم نگارشی مانند ویرگول یا علامت تعجب استفاده کنید.

با احتیاط از اینترنت استفاده کنید و از بارگیری فایل های غریبه یا لینک ها و اپلیکیشن های ناشناس خودداری کنید.

بخشی از وقت خود را به شناسایی راه های امنیتی جدید اختصاص دهید.

از سیستم و اطلاعات ضروری خود پشتیبان (بک آپ ) تهیه کنید تا اطمینان حاصل کنید که در صورت ایجاد مشکل برای رایانه تان فایل های ضروری قابل بازیابی هستند .

جدا از این ، روش های زیادی وجود دارد که می توانید به وسیله آنها از سیستم رایانه ای خود محافظت کنید. جنبه هایی مانند رمزگذاری و پاک کننده های رایانه می توانند در محافظت از رایانه ها و پرونده های آن کمک کنند.

جمع بندی

متاسفانه تعداد جرایم اینترنتی روزانه در حال زیاد شدن هستند بنابراین ضروری است که درک کاملی از بهترین اقدامات سایبری داشته باشید. با وجود این که هر روزه نحوه ایجاد این حملات تغییر می کنند و مانند هر تکنولوژی دیگری روش های این حمله ها نیز به روز می شوند شما باید دانش سایبری خود را افزایش داده و سیستم، رایانه یا دستگاه خود را تا حد توان امن نگه دارید. درست است که اینترنت باعث دگرگونی و بهبودی زندگی ما شده اما این یک شبکه گسترده و پیشرفته است که فن آوری های مرتبط به آن به یک شکارگاه سودآور برای تعداد فزاینده ای از مجرمان اینترنتی تبدیل شده است و شما باید مشاغل خود را از آنها محافظت کنید. البته شاید با خود بگویید که شما که یک متخصص وب و فضای سایبری نیستید و نمی توانید کار خاصی در مورد امنیت خود انجام دهید و هرکاری که انجام دهید اگر یک هکر قوی به سیستم شما حمله کند می تواند آن را در اختیار بگیرد پس دستگاه خود را به حال خود رها کنید و امیدوار باشید که مورد حمله قرار نگیرد. اما باید بگویم که این نوع تفکر مانند این است خودرو شخصی خود را با درهای باز در خیابان رها کرده و امیدوار باشید کسی به آن کاری نداشته باشد. چون حتی اگر درهای آن را با کلید قفل کنید یا حتی با دزدگیر و قفل زنجیر هم بلاخره فردی پیدا می شود که بتواند آن را باز کند و خودرو شما را به سرقت ببرد. اما همین که شما با راهکار های ابتدایی مانند قفل زنجیر یا دزدگیر خودرو خود را امن کنید دواقع آن را به طعمه سخت تری تبدیل کرده اید که کسی حوصله رد شدن از این مراحل را ندارد. در مورد امنیت رایانه نیز به همین صورت است. شما باید تا اندازه ای که از خودتان بر می آید سعی در ایمن کردن دستگاه شخصی خود کنید.

پست های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها